Tuři odjíždí s výhrou.

V 18. kole hostila SLUNETA mírně favorizované Tury ze Svitav. Tonda Pištěcký stále pro zranění  postrádal Martina Davida a Dalibora Faita. Jeho protějšek Pivoda nemohl zase počítat se Svobodou.

Vstup do utkání vstoupila lépe SLUNETA. V první čtvrtině, která byla plná nepřesností na obou stranách, se hosté nemohli trefit do koše a naši borci toho dokonale využili a vedli už 11:4. Pak se ale o slovo přihlásila zahraniční ekipa v dresu hostů a dotáhla Tury na vítězství v první čtvrtině 16:18.

Druhé dějství jsme začali stejně dobře jako to první a šňůrou 5:0 jsme si vzali vedení zpět. Pak ale hosté vyrovnali a začala velká bitva. Jako stěžejní prvek utkání se ukázalo řešení situace pick-and-roll. Hosté po naší cloně na driblujícího hráče šli do agresivního zdvojení a nejednou z toho získali míč. Svěřenci Tondy Pištěckého naopak trpělivě hledali cestu do koše a chtěli využít agresivity Turů k získávání faulů, což se dařilo, problémem ovšem byla střelba trestných hodů, v první půli dokázali hráči Ústí proměnit pouze 6 z 13. Ale i tak jsme dokázali vyhrát poločas 38:37.

Po přestávce pokračovala stejná „písnička“, tvrdá obrana hostů, která nás nutila ke ztrátám a trápení z čáry trestného hodu. Díky skvělému vstupu hostujícího Kováře odskočili Tuři až na 8 bodový rozdíl 55:63.

O vítězi utkání rozhodla poslední pětiminutovka čtvrtého dějství, náš kapitán Pavel Houška dělal, co se dalo, aby dotáhl svůj tým na soupeře, a podařilo se to, když právě náš kapitán trefuje dvojku na 65:64 a po chvilce vyrovnává dokonce trojkou na 68:68. Ale to bylo bohužel z naší strany vše, protože vždy, když jsme mohli jít do vedení nebo nějakého „trháku“ udělali jsme špatné rozhodnutí či ztrátu a soupeř to na druhé straně potrestal košem. Konečný stav 69:76 tak znamená druhou domácí prohru v řadě. Ve středu má další pokus na nápravu, bude totiž hostit Kolín.

Lukáš Pivoda (Svitavy):
„Za výhru v Ústí jsme strašně rádi, protože tady to není nikdy jednoduché. V první půli, zejména ve druhé čtvrtině, jsme do toho nevstoupili úplně dobře na obranné polovině, podobně jako třeba v Hradci Králové. K tomu jsme si nabalili celkem dost faulů, protože jsme tam byli pozdě a neplnili jsme pravidla, která jsme si řekli před zápasem. Naštěstí se nám celkem vedlo v útoku, takže poločas skončil o jediný bod. Ve druhé půli jsme předvedli skvělou práci na obranné polovině, Ústí jsme dovolili jenom 31 bodů, navíc jsme se vrátili k poctivé práci pod košem a pohlídali si doskok, kde jsme byli o sedm míčů lepší. Ještě bych zmínil jednu věc, která nás trápila, a tou byly ztráty, kterých jsme udělali osmnáct, deset v první půli, což Ústí potrestalo 21 body. To by se nám nemuselo v dalších zápasech vyplatit.“

Antonín Pištěcký (Ústí nad Labem):
„Pro nás je to druhá těžká porážka na naší palubovce během dvou neděl. Zápasy jako přes kopírák, kdy nedostaneme tolik bodů, ale nedokážeme se prosadit přes obranu, kterou mají Pardubice i Svitavy velice dobrou. Soupeř byl dnes hodně agresivní, ale my jsme odehráli první poločas velice slušně. Myslím, že by tomu slušel větší, než bodový rozdíl. Ve druhé půli už jsme se s agresivní obranou hostů nedokázali vyrovnat. Je pravda, že jsme je také donutili ke spoustě chyb, ta čísla (21-24 body ze ztrát, pozn. autora) jsou pro oba trenéry šílená. Nesouhlasím s tím, že bychom nějak extrémně hořeli na doskoku, samozřejmě 12 útočných doskoků Svitav je dost, ale my jsme toho dnes minuli tolik, že měli co doskakovat.

Co bych chtěl říct, a nemá cenu chodit kolem horké kaše, je fakt, že jsme dnešní utkání odehráli v osmi lidech, z nichž tři zahráli výrazně pod své možnosti. Nechci se na to vymlouvat, ale chybí nám Dalibor Fait a Martin David, a v době, kdy Lukáš Pivoda nebyl spokojen s výkony některých hráčů nebo se dostali do problémů s fauly, měl kam sáhnout, což u nás moc nešlo. To je prostě holý fakt, který dnes přispěl k výsledku. Za dnešní výkon se nemusíme stydět, ale po druhé takové domácí porážce pro nás bude velice těžké regenerovat.“

SLUNETA Ústí nad Labem - DEKSTONE Tuři Svitavy 69:76 (16:18 38:37 55:61)
Body domácí: Houška 22, Svejcar, Bažant a Brown všichni po 12, Šotnar, Maděra a Pecka všichni po 3, Čampara 2
Body hosté: Marko 14, Crandall a Dodd po 13, Kovář 10, O´Brien 9, Puršl 6, Stamenkovič a Slezák po 4, Kotásek 3
Trojky: 20/6 – 26/8
Trestné hody: 26/13 – 15/8
Doskoky: 39 - 46
Osobní chyby: 17 - 24